Pomoc dla Ukrainy
Łódź, 28 lutego 2022 r.
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,
od kilku dni jesteśmy świadkami wojny na terytorium Ukrainy.
Jej skutkiem jest ogromna liczba ofiar i problem uchodźczy, którego następstwa są trudne do przewidzenia.
Dziś powołałem Zespół ds. Pomocy Ukrainie, w skład którego wchodzą:
- Prorektor ds. Wojskowej Służby Zdrowia, prof. Waldemar Machała
- Zastępca ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego, Paweł Ptaszyński
- Komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, płk lek. Zbigniew Aszkielaniec
Zadaniem Zespołu będzie bieżące koordynowanie pomocy udzielanej osobom poszkodowanym w związku z działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy.
Mając świadomość długofalowego i wielopłaszyznowego charakteru udzielanej pomocy – nasze działania będą polegać przede wszystkim na niesieniu wsparcia medycznego, przez szpitale kliniczne, wszystkim ludziom chorym (także uchodźcom).
Bardzo proszę naszych studentów o pomoc w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć, które mogą już za chwilę okazać się mniej przepustowe (w warunkach zwiększonej liczby chorych). Osoby znające język ukraiński lub rosyjski są również bardzo potrzebne do pełnienia roli tłumaczy.
Obecnie w Uczelni studiuje trzydzieści siedem osób pochodzenia ukraińskiego, mamy trzech doktorantów i trzech pracowników pochodzących z Ukrainy. Dziś wszystkie te osoby otrzymały maile, w których proszę o informację, jak możemy pomóc.
Zwracam się też z apelem do całej społeczność akademickiej Uczelni o oferty wsparcia dla poszkodowanych w tej wojnie.
Wszelkie informacje dotyczące inicjatyw pomocowych, w których Uniwersytet bierze udział i w które możecie się Państwo włączać, dostępne są na uczelnianej stronie i w mediach społecznościowych.
prof. Radzisław Kordek